CRYDOM H12WD48125-10 SOLID-STATE PANEL MOUNT RELAY, 4VDC TO 32VDC, 125A
★★★★★ 4.5 60 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by mythicalyarnlings.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Price For: Each Operating Voltage Min: 48VAC Operating Voltage Max: 660VAC Control Voltage DC Max: 32VDC Contact Configuration: SPST-NO Load Current: 125A Switching Mode: Random Turn On RoHS Compliant: Yes
UPC 013227215997
Model H12WD48125-10
Brand Name Crydom
Item Weight 0.04 Pounds
Part Number H12WD48125-10
Coil Voltage 32 Volts
Contact Type Spst
Manufacturer CRYDOM
Mounting Type Panel Mount
Current Rating 125 Amps
Specification Met RoHS
Contact Current Rating 125 Amps
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
60 ratings | 25 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (50)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (6)